Vi bestämde redan igår att vi skulle ut och åka längdskidor idag så vi visste vad som gällde och ändå blir det kaos innan vi kommit utanför dörren. När vi väl packat bilen kommer 6 åringen springandes helt snöig då storebror tyckte det var bra att ha snöbollskrig med henne i trädgården. Stressnivån var på den övre skalan och jag satt mig längst bak i bilen för att komma så långt bort som möjligt. Oh my är det såhär det är att leva i en familj med tonåringar som kan konsten av att argumentera!?
Efter 2 min var det är välkommet lugn i bilen. 11:20 klev vi äntligen ur bilen i Nordansjö och fick skida iväg. Fantastiskt fina skidspår som sträckte sig 4,6 km och för den som ville bjöds det på blåbärssoppa. Om några dagar kan vi nog åka en mil på längdskidor. Att försöka få någon bild på alla tre var svårt då det på något sätt är kul att reta lillasyster som så gärna vill åka första. Så tacksam över fantastiska barn och en man som kan fixa och trixa trots att han inte är så förtjust i vintern.
Någon som känner igen sig i kaoset innan de ens kommit iväg hemifrån med familjen?
Tredje advent, 12 dagar kvar till jul 🎄 Ska bli skönt med några lediga dagar.
Hej!
Välkommen till min blogg: Lindas oas ⭐️
Alla har en story och det här är min.
Jag befinner mig mitt i livet, i familjekarusellen och testar att byta riktning för att prova något nytt. Jag försöker bryta vanor och skapa en hållbar förändring med fokus på hälsa, familj och det som får mig att må bra. Varför? För att jag körde för hårt, tappade fotfästet och hamnade till slut i utmattning med depression och panikångest. Smaka på den kombon, låter det tungt, ”jovars” det var det. Idag kan jag se tillbaka på tiden med glimten i ögat och ändå känna allvaret i sjukdomen. Jag har bara ett liv och det tar tid att läka 🙌🏻💗
Jag låter mina tankar flyga för att finna ett inre lugn och försöker finna mig själv igen. Tillsammans med min familj, vänner och andra intressanta människor får ni följa mig i min vardag och i min festlighet. Eftersom jag arbetar, studerar och har familj varierar tiden för mina blogginlägg. Följ mig gärna för att vara med när inläggen publiceras.
Ha en bra dag!🌸
Mer om mig på Instagram: @lindafalkestrom
Hi!
Everyone has a story and this is mine.
I am in the middle of life, with my family and I am about to change direction in life to try something new. I try to break habits and create a sustainable change focusing on health, family and what makes me feel good. Why? Because I was driving too hard, i got lost and ended up in exhaustion with depression and panic anxiety. Taste that combo, does it sound heavy, "oh yes" it was. Today I can look back with the twinkle in my eye but I still feel the seriousness of the disease. I have only one life! It talets time to heal 🙌🏻💗
I let my thoughts fly to find an inner calm and I'm trying to find myself again.
More about me on Instagram: @lindafalkestrom
Visa fler inlägg